فارسی / انگلیسی

تبلیغات

آمار سایت

  • 23 بازدید امروز
  • 34 بازدید دیروز
  • 64757 بازدید کل
  • 15 افراد آنلاین

نظر سنجی

  • اطلاعات موجود در سایت چه میزان برای شما مفید واقع شد؟

جغرافیا و تاريخچه لالجين

جغرافیاي منطقه­ ي لالجين

شهر لالجين با حدود پانزده‌هزار نفر جمعيت در شمال همدان واقع است و به طول جغرافيايي 48درجه و 28 دقيقه و عرض جغرافيايي 34­درجه و 58­دقيقه قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دريا ۱۷۳۱­متر است .

 

تاريخچه سفال و سراميك استان همدان و شهر لالجين

استان‌ همدان‌ يكي‌ از شهرهاي‌ تاريخي‌ است‌ كه‌ پايتخت دولت  مادها و  پايتخت‌ تابستاني‌ دولت‌ هخامنشيان بوده‌ است‌. و داراي‌ آثار تاريخي‌ فراواني‌ مي‌باشد. سفا لهاي‌ مكشوفه‌ ازسايت تپه باستاني  هكمتانه‌ ومعبد لائوديسه و تپه باستاني  گيان نهاوند تپه پيسا در همدان ، تپه پري ملاير و....... ‌گوياي‌ قدمت‌ چند هزار سالة‌ اين‌ هنر در استان‌ همدان‌ مي‌باشند. توزيع كارگاه­هاي سفال در سطح استان بيانگر رونق اين هنر ارزشمند است. برابر آخرين‌ آمار تاكنون‌ تعداد 550  كارگاه‌ ‌ در همدان ، 30كارگاه در ملاير، 17كارگاه‌ در‌ تويسركان‌، 19 كارگاه‌ در رزن‌، 1000 كارگاه در لالجين، 20 كارگاه در بهار، 3كارگاه درفامنين، 3 كارگاه دركبودرآهنگ، 14 كارگاه در نهاوند  و 56 كارگاه در اسد آباد شناسايي‌ شده‌اند .

مجموعاٌ 2408كارگاه و بيش از 6296نفر شاغل در اين كارگاهها ‌به توليد سفال اشتغال دارند .سفال‌ لالجين‌ به‌ لحاظ‌ كميت‌ علاوه‌ بر شهرت‌ در استان‌از شهرت‌ جهاني‌ نيز  برخوردار است،‌ لالجين‌ پايتخت سفال ايران ناميده ميشود.

تأسیس شرکت سهامی ظروف لالجین نتیجهٔ تلاشهاي  شخصي از اهالی همدان بوده‌است (در سالهای ۱۳۲۰ تا ۱۳۴۲). شرکت سهامی در مهر سال ۱۳۱۵ گشایش یافت. این شرکت تا سال ۱۳۴۲ فروش سفال لالجین را در انحصار داشته‌است و سفالگرانی که در بیرون از شرکت کار می‌کرده‌اند می‌بایست محصولات کارگاه‌های خود را به این شرکت تحویل دهند  تا پس از درجه‌بندی به فروش برسد.

از دیگر خدمات اين شركت می‌توان به تغییر نوع سوخت کوره‌های سفال‌پزی از  بوته‌های خار به  >نفت سیاه اشاره کرد که در سالهای۲۵- ۱۳۲۴ انجام پذیرفت. پیش از آن سفالگران براي مشتعل ساختن كوره هاي خود مي بايستي انبوه بوته‌های خار را از بیابانهای اطراف لالجین گردآوري كرده و یا خريداري مي كردند  . بنا بر این پخت سفالینه‌ها فر آيندي پرمشقت و وقت گير  بود . پس از با جایگزینی نفت سفید، کار پخت سفالینه‌ها آسان‌تر و پاکیزه‌تر شد.

1396/01/25