فارسی / انگلیسی

تبلیغات

آمار سایت

  • 10 بازدید امروز
  • 34 بازدید دیروز
  • 64744 بازدید کل
  • 1 افراد آنلاین

نظر سنجی

  • اطلاعات موجود در سایت چه میزان برای شما مفید واقع شد؟

اخبار

وظيفه سنگين مردم ومسئولان در قبال شهرجهاني لالجين

جلسه بررسي طرح پيشنهادي اصلاحي نقشه طرح تفضيلي شهرلالجين با رويكرد گردشگري باحضور مديركل ميراث فرهنگي، صتايع دستي و گردشگري همدان، معاون صنايع دستي استان، بخشدار، شهردار و اعضاي شوراي شهر لالجين در شهرداري لالجين تشكيل شد.

جلسه بررسي طرح پيشنهادي اصلاحي نقشه طرح تفضيلي شهرلالجين با رويكرد گردشگري باحضور مديركل ميراث فرهنگي، صتايع دستي و گردشگري همدان، معاون صنايع دستي استان، بخشدار، شهردار و اعضاي شوراي شهر لالجين در شهرداري لالجين تشكيل شد.

مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري دراين جلسه با بيان اينكه  باجهاني شدن لالجين بالطبع وظيفه مسئولين و مردم در قبال نام جهاني لالجين چندبرابر شده است، عنوان كرد: ميتوان گفت مهمترين دستاورد اين رويداد، اعتماد به نفس و مطالبه گرشدن مردم بوده است و عنوان  شهر جهاني  بهانه اي براي شروع كارهاي بزرگتر است كه اميدواريم متوليان ، شهروندان و هنرمندان لالجيني از رويدادهاي 2018 همدان هم استفاده بهتري نمايند .

وي افزود : اميدواريم لالجين نيز بتواند از رويداد 2018 استفاده درستي نمايد. بايد برنامه هايي براي افزايش ماندگاري گردشگري در لالجين لحاظ شود و باتوجه به اهميت لالجين در گردشگري استان بايد يكي از رويدادهاي پيشنهادي مردم لالجين در اين شهر برگزار گردد. با توجه به موقعيت جغرافيايي لالجين و نزديكي آن به غارعليصدر و شهرهمدان اگر بتوانيم رويداد  مناسبي طرح ريزي كنيم، اين فعاليت ميتواند دستاوردهاي خوبي براي لالجين دربرداشته باشد وبا توجه به ظرفيتهاي خوب لالجين بايد يك رويداد ثابت و داراي تقويم دائمي براي لالجين لحاظ شود.

مالمير گفت: متاسفانه پيش بيني مناسبي در طرح تفصيلي براي اين شهر جهاني لحاظ نشده، پيشنهادات تكميلي را متناسب با نام لالجين و استفاده از مشاوران خوب استان داشته ايم كه اميدواريم به مرور، به اين مهم دست يابيم.

معاون صنايع دستي نيز در اين جلسه با تشريح فعاليتهاي انجام شده گفت : خوشبختانه با همكاري نهادها در خصوص گازكشي به كارگاهها فعاليت خوبي انجام پذيرفته است .

عليرضا قاسمي گفت : به منظور تشويق هنرمندان داراي كارگاه، به واحدهاي توليدي تسهيلاتي در حال پرداخت است كه اميدواريم صاحبان كارگاه و اعضاء صنايع دستي بتوانند از اين موقعيت استفاده كنند .

بخشدار لالجين نيز گفت : هرقدر در برنامه ها كلان نگر باشيم قطعا افكار بهتري نيز خواهيم داشت. بايد ضوابط شهرسازي را با نياز كارگاهها تطبيق دهيم  نه اينكه معكوس عمل نماييم.  ايشان افزود: مابايد لالجين را فراتر از مرزها تبليغ كرده و با استفاده از روشهاي نوين و با ايجاد ظرفيتهاي جديد از جمله سمن ها اين شهر را به جهانيان بشناسانيم ./

وي با ابراز گله مندي از وضعيت پسماند در لالجين گفت : نمي شود صحبت از آرمانها و ايده آل هاي شهرجهاني كرد و از پسماند كارگاهها غافل شد و اين شهرداري و شركت شهركها هستند كه بايد جوابگوي 20 سال رها كردن پسماندها باشند و به واقعيت ميتوان گفت پسماندها براي نسل آينده لالجين سبب آسيب هاي جبران ناپذيرند .

وي با اعلام اينكه دفتر نظام مهندسي براي بار ديگر در لالجين راه اندازي خواهدشد ، افزود: در بحث سرمايه گذاري، مشكل اصلي در لالجين عدم وجود سند ثبتي به دليل وجود زمين هاي اوقافي است كه متاسفانه هم اكنون با توجه به برپايي بيش از 120 جلسه، در حال حاضر مشكلاتي جهت پيشبرد برنامه ها ايجاد شده و مردم در اين خصوص معترضند.

حاكمي در پايان صحبتهاي خود خواستار عدم الزام ارائه سند ثبتي براي سرمايه گذاران در لالجين در كميسيون ماده 5 شد .

شهردار لالجين نيز در اين نشست گفت : لالجين باتوجه به نام و آوازه آن نتوانسته سيما ومنظر خود را زيبنده نام شهر جهاني كند و نقشه طرح تفصيلي كنوني در خور شان اين شهر جهاني نيست و اميدواريم در نقشه بازنگري طرح تفصيلي برخي مناطق حاشيه اي شهر نيز به شهر الحاق شده و با رويكرد گردشگري، پروژه ها شناور باشند تا سرمايه گذار بتواند به راحتي و با اطمينان خاطر در اين شهر سرمايه گذاري كنند .

حميد محبي گفت : از ديگر ايرادات وارده به طرح تفصيلي، نبود سايت مشاغل مزاحم است و اينكه احداث كارگاه با توجه به طرح تفصليلي موجود كارايي نداشته و اين باعث مشكل براي شهرداري و نيز مردم شده است .

يكي از اعضا شوراي اسلامي شهر لالجين نيز گفت : يكي از دغدغه هاي شوراي شهر لالجين حفظ عنوان شهر جهاني است .

علي اكبر طالع رادي گفت : مجموعه شهرداري و شوراي شهر، فردي را براي شهرداري برگزيده كه بسيار تلاشگر ، ايده پرداز و خوش فكر است.  يقينا راه طولاني را در پيش داريم و از مسئولان خواستاريم كه در ادامه اين كار، مردم و شوراي شهر را همراي نمايند. وي به برخي از مشكلات زيرساختي شهر لالجين از جمله اصلاح جاده هاي دسترسي به لالجين، تعريض پل ورودي شهر، توسعه فاضلاب شهري و توسعه فضاي سبز شهري و فضاي ورزشي، توجه جدي به پسماند شهرك صنعتي و كارگاه هاي سفال، حضور دامداران در داخل شهر، الحاق راه قديم گنبدان به نقشه لالجين، افزايش وسعت شهري لالجين باتوجه به قولهاي داده شده از سوي اداره اوقاف ، تكميل موزه سفال ، ايجاد سايت كارگاهي و ارائه تسهيلات بانكي براي محل هاي اقامتي ارزان قيمت اشاره و خواستار توجه جدي مسئولان به اين امر شد .

مرتضي صبوري ديگر عضو شوراي شهر لالجين نيز با تقدير از تلاش هاي انجام گرفته توسط سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در راستاي جهاني شدن لالجين و تبليغات اين شهر در رسانه ها گفت: در لالجين بايد نگاه مشاركتي و داوطلبانه افزايش يابد و از همه مهمتر بايد مردم، مشاركت پيگيرانه داشته باشند تا فعاليتهاي ما هم بي تاثير نباشد.

1396/11/03